ଜୁଆଙ୍‌ ଲୁକକା ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ବ ଡେନାପେ !

ଜୁଆଙ୍‌ ପପୁଲେଶନ୍‌: ୫୦,୦୦୦

ଲିଟେରେସି : ୨୫%

ଖୀଷଟିଆନ୍‌ ୧% ରୁ କମ

(ନୁଆ ନୟମର ୧୧ ବହି ପବ୍‌ଲିଷ୍‌ କରା ଜାଇଚି)

ଆଗିଲା ଜୁଆଙ୍‌ ଲୁକକି ଅଲାଗ୍‌ ଆଇଞମାନ୍‌କି ଏତେ ଆରକିତେ ପଟୁଆ ବୁଲି ଡାକେନମାନ୍‌କି। ଆଗିଲା ଆରକି ବଣତା ଲାକୁ ଅରେନକିଜ ଆଉ ଜୁନ୍ତୁ ମାରେଅକିଜ ଜିମ୍‌ଜିମମାନ୍‌। ଏଲେ ଅଙ୍ଗ୍ରେଜି ସରକାର ବଣ ସାବୁରିଞ୍‌ 'ରିସର୍ବ ଫୋରେସ୍ଟ୍‌' କିବ୍‌ସେର ଅଚତା ଆରକି ଆଳବ ଗିନିସରେକି ବନାଆନ୍‌କିଜ ଚଳେରେକି।ଜୁଆଙ୍‌ ଲୁକକି ଆରାକା ଅନଗା ଅମଳଆ ଲୁକକା ଆତାମାରେକିତେ କୁସି କିକିବ୍‌ତେ ଚାଏକିକି ଆଉ ସେଙ୍କଏ ଆଉ ମେରମ୍‌ ବଳ ଡିଞ୍‌କିକି। ହିନ୍ଦୁ ଲୁକକା ତୁଲଙ୍‌ ରଏରେକି ଏତେ ଆରାକା ଅବରେକି ପାଳନ କିବ୍‌କିକି ଏଲେ ଉଜା ଆକିବ୍‌ଡେକି।ଉନୁକୁଳ ୧୯୯୫ ଆତେ ମିନଗ୍‌ କ୍ରିସ୍ଟିଆନ୍‌ ଇଆନା। ଏଲେ ଡାବୁଙ୍‌ ଜୁଆଙ ଲୁକକି ଦୁକ କସଟ ଡିଞ୍‌କିକି ଏତେ ବିସାସ ସାସଡେଅକିଜ ସୁଗାଇ ଲୁକକି ପେରେଅକି। ଜୁଆଙ୍‌ ଲୁକକି ଓଡିସାର କେନ୍ଦୁଝର, ଅନୁଗୁଳ ଆଉ ଢେନ୍‌କାନାଲ୍‌ ଜିଲାତେ ରଏରେକି। ଆରକି ଆଗିଲା ବଣଆତେ ରଏନମାନ୍‌କି। ଏଲେ ଏକଳଙ୍‌ ଆଳବ ଗିନିସରେକି ବନାଆନ୍‌କିଜ ଚଳେରେକି। ସଜ୍‌ଚେକେ ଲୁକରେକି କମ ଆସିକେ। କିସ୍‌ଟିଆନ୍‌ ଲୁକକି କିଲଙ୍‌ ସୁଗାଇ କମ ଆସିକେ। କିସ୍‌ଟିଆନ୍‌ ଇଆନ୍‌କିଜ ଡାବୁଙ୍‌ ଲୁକକି ସୁଗାଇ ଦୁକ କସଟ ବାଦ ଡିଞ୍‌କିକି, ଏତେ ଲୁକକି ପେରେକିକି। ଏକଳଙ୍‌ ବାଇବଲ ଜୁଆଙ୍‌ ଟାରରେ ଲେକେତେ କମ ଇରେ। ୨୦୧୩ ଆତେ ୧୮ ଲୁକକି ଇବନ ଗଗାନ୍‌କି। ବାଇବଲ ରେକର୍‌ଡିଙ୍‌ ଇସେରେ ଆଉ ସୁଗାଇ ଲୁକକି ଏରେ ଅଙ୍‌କିକି।

ପାତାନା କିବେପେ:

୧) ସୁଗାଇ ଲୁକକି ଜିସୁଆ ଡିଅ ଗାତା ଅଙେକି ଆଉ ଦୁକ କସଟ ସୟକିଜ ବି ବିସାସ କିମିବେକି

୨) ବାଇବଲଆ ନୁଆ ନିୟମ ପୁରା ରେକର୍‌ଡିଙ୍‌ ଇତେ ପାତାନା କିବେପେ

୩) ଜୁ ଲୁକକି ବାଇବଲ ଜୁଆଙ୍‌ ଟାରରେ ଲେକେକେ, ଆରାକା ଲାଗି ପାତାନା କିବେପେ

୪) ନୁଆ ନିୟମରା ୧୧ ବଇରେକି ଚାପା ଇସେରେ। ଏରେ ଲୁକକି ପେଡେତେ ଆପେ ପାତାନା କିବେପେ